סרטן הקיבה – גישה לפרוסקופית/ רובוטית/ פתוחה 2018-11-15T16:14:33+00:00

סרטן הקיבה – גישה לפרוסקופית/ רובוטית/ פתוחה

סרטן הקיבה

סרטן הקיבה נחשב לנפוץ בישראל (כ- 1500 חולים מידי שנה) ובעיקר בקרב גברים לעומת שכיחות המחלה בקרב נשים. הלוקים בסרטן זה יהיו לרוב בני 50+, אך ישנם מקרים שמחלה זו מופיעה גם אצל צעירים יותר. סרטן קיבה תורשתי מהווה כ-3% בכלל המקרים.   

הקיבה היא איבר שרירי הממוקם בין החלק התחתון של הוושט לבין תחילת המעי, מתחת לסרעפת, כאשר המזון שאנו אוכלים מגיע ישירות מהוושט לקיבה. הקיבה בנויה מארבע שכבות – מוקוזה, סאבמוקוזה, שריר וסרוזה. רוב הגידולים הסרטניים מופעים בשכבת המוקוזה ומכונים אדנוקרצינומה. לקיבה קיימת גם מערכת לימפה אשר תפקידה להגן על הגוף מפני חדירת מזהמים, ולכן סרטן הקיבה עשוי להתפשט אל בלוטות אלה השוכנות בסמיכות לקיבה, ואז להתפשט לשכבות השונות.

סרטן הקיבה יכול להופיע בשתי הצורות ההבאות:

  • Duffuse typeתאים ממאירים המסנינים את הרקמה וכן יוצרים קשיחות בדופן של הקיבה

  • Intestinal typeהתאים ממאירים יוצרים גוש בקיבה.

תסמיני סרטן הקיבה

התסמינים לרוב אינם מורגשים ואף לעיתים לא מופיעים כלל בשלבים הראשונים של המחלה. כאשר הגידול הופך למסיבי יותר ייתכנו תחושת אי-נוחות גוברת ברום הבטן המלווה בכאב, נפיחות, בחילות, אובדן תאבון, צרבת ועוד. התסמינים המאוחרים של סרטן קיבה מתקדם יכולים להיות תסמינים נוספים כגון קושי בבליעה, דם בצואה, הקאות, ירידה דרסטית במשקל ועוד.

איבחון סרטן הקיבה

האבחנה נעשית על ידי גסטרוסקופיה המאפשרת לקחת דגימות ריקמה לביופסיה. לעיתים לצורך הערכת עומק החדירה של מחלה משתמשים בבדיקת סונר אנדוסקופי EUS. לצורך הערכת התפשטות סיסטמית של הסרטן מבצעים CT חזה –בטן או PET CT. יש חשיבות רבה בדיקת סמני סרטן בדם (מרקרים) לצורך הערכת יעילות הטיפול ומעקב לאחר מכן.

דרכי הטיפול בסרטן הקיבה

לאחר השלמת הבירור בדיון רב- תחומי עם אונקולוגים המתמחים בתחום של סרטן מערכת העיכול מתקבלת החלטה לגבי טיפול. טיפול כירורגי הוא הטיפול העיקרי בסרטן הקיבה. במידה וגילוי המחלה בשלבים מוקדמים כריתת קיבה אונקולוגית בלבד מספיקה לריפוי המחלה.

בשלבים המתקדמים יותר הגישה יכולה לכלול:

  • ניתוח ראשוני עם או בלי תוספת כימותרפיה וקרינה לאחר מכן

  • טיפול כימותרפי מקדים לניתוח עם או בלי תוספת קרינה

  • כימותרפיה והקרנות  

  • טיפול ביולוגי: ב 10% מהמיקרים מגלים ביטוי יתר קולטני HER-2. המטופלים הללו יתאימו לטיפול הרצפטין. כמו כן מתפתחות תרופות ביולוגיות אחרות.   

טיפול כירורגי בסרטן הקיבה

ניתוח להסרת הגידול הוא הטיפול היעיל ביותר נגד סרטן הקיבה. סוג הניתוח תלוי במיקום הגידול בקיבה ובגודלו. כאשר גידול ממוקם בחלק תחתון-אמצעי של הקיבה בד"כ ניתן לבצע כריתה תת- שלמה- SUBTOTAL GASTRECTOMY. במיקום גבוהה יותר הניתוח המקובל הוא כריתה שלמה של הקיבה – TOTAL GASTRECTOMY. חשוב לוודא ששולי הכריתה נקיים מתאים סרטניים, ולכן מבצעים בדיקה פתולוגית דחופה במהלך הניתוח. כמו כן, כחלק מרכזי בטיפול כירורגי מבצעים גם כריתה נרחבת של בלוטות הלימפה (כריתת בלטות לימפה D2 לפי הגישה היפנית).

במרבית המקרים את הניתוחים הללו ניתן לבצע בגישה זעירה-פולשנית (לפרוסקופית\רובוטית) המאפשרת החלמה מהירה וקלה יותר, כמו גם תוצאות קוסמטיות טובות יותר מהגישה הפתוחה.   

ד"ר גולדס מומחה בטיפול בסרטן קיבה. מנתח בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית\ רובוטית) ופתוחה.

במרפאה תוכלו ליהנות מיחס אישי ואדיב המתחיל מקבלת המטופל למרפאה בחמימות המאפיינת את צוות המרפאה, דרך ייעוץ מקצועי וגישה רב-תחומית וכלה במעקב צמוד עד להחלמה. אנחנו כאן אתכם, לאורך כל הדרך – תמיד.

שעות פתיחה

א,ב,ד 8:00 – 5:00
ג 9:00 – 5:00
ו 11:00 – 4:00

055-5559989

כתובת המרפאה

תיאום פגישת יעוץ

נשמח לתאם עמך פגישת יעוץ.
לתיאופ פגישה יש למלא  טופס תיאום פגישה,
או להתקשר אל 055-5559989

טופס תיאום פגישה